Goodwe GW6000-ES-20 6kW Single-Phase Hybrid Inverter DC-SWITCH/WIFI/3P-METER
6kW Goodwe GW6000-ES-20 Single Phase Hybrid Inverter with DC SWITCH, WIFI, 3P-METER to meet the needs of combined energy storage systems and PV rooftops, offers optimized energy flexibility, making it easy to back up solar energy to the max generated
Goodwe GW6000-ES-20 6kW Single-Phase Hybrid Inverter
Compact and efficient inverter for optimised solar energy back-up
ES Series 6kW G2 Goodwe GW6000-ES-20 Hybrid Inverter with DC SWITCH, WIFI, 3P-METER, suitable to meet the needs of combined PV rooftop and energy storage systems, the ES G2 hybrid inverter provides optimised energy flexibility. By facilitating maximum back-up of generated solar energy, a high degree of autonomy can be achieved. Factor in its modern design and smart home integration abilities, then ES G2 is the ideal choice for residential applications. The ES G2 series is compatible with a range of batteries, including the GoodWe Lynx Home U.
• Strong backup with USP level switching < 10ms
• Smart home integration
• Parallel connection
• Load & generator management
• Optimised energy autonomy
• Smart and efficient operations
• Modern and compact design
• Highest safety standards
Smart and efficient operations
• Load & generator management
• Smart home integration
Highest safety standards
• SPD type II on DC side
• Optional AFCI on DC side
Optimised energy autonomy
Specific characteristics:
Battery input data
- Battery type: Lithium Ion
- Battery Rated Voltage: 48 V
- Battery voltage range: 40 ~ 60 V
- Max. continuous charge current: 120 A
- Max. continuous discharge current: 120 A
- Max. charging power: 6000 W
- Max. discharge power: 6300 W
PV string input data
- Max. Input Power: 9000 W
- Max. input voltage: 600 V
- MPPT Operating Voltage Range: 60 ~ 550 V
- Starting voltage: 58 V
- Rated input voltage: 360 V
- Max. input current for MPPT: 16 A
- Max. short circuit current for MPPT: 23 A;
- Number of MPP trackers: 2
- Number of strings for MPPT: 1
AC side output data (on-grid)
- Nominal apparent power output on mains: 6000 VA
- Max. apparent power output on mains: 6000 VA
- Max. apparent power from mains: 10.000 VA
- Rated output voltage: 220/230/240 V
- Rated network frequency AC side: 50/60 Hz
- Max. AC side current output on mains: 27.3 A
- Max. AC side current from mains: 43.5 A
- Output power factor: ~ 1 (adjustable from 0.8 capacitive to 0.8 inductive)
- Max. total harmonic distortion: <3%
AC side output data (back-up)
- Nominal apparent backup power: 6000 VA
- Max. apparent output power: 6000 VA (10.000@10sec)
- Max. output current: 27.3 A
- Nominal output frequency: 50/60Hz
- Output THDv (with linear load): <3%
Efficiency
- Max. efficiency: 97.6%
- European efficiency: 96.7%
- Maximum. battery to AC efficiency: 95.5%
- MPPT efficiency: 99.9%
Protection
- PV String Current Monitoring: Integrated
- PV insulation resistance detection: Integrated
- Residual current monitoring: Integrated
- Battery reverse polarity protection: Integrated
- PV reverse polarity protection: Integrated
- Anti-isolation protection: Integrated
- AC side overcurrent protection: Integrated
- AC side short circuit protection: Integrated
- AC side overvoltage protection: Integrated
- DC-side surge arrester: Type II
- AC-side surge arrester: Type III
- AFCI: Optional
- Remote Shutdown: Integrated
General data
- Operating temperature range: -25 ~ +60°C
- Relative Humidity: 0 ~ 95%
- Max. operating altitude: 3000 m (>2000 Derating)
- Cooling method: Natural convection
- User interface: LED, WLAN + APP
- Communication with BMS: CAN
- Communication with meter: RS485
- Communication with portal: WiFi / WiFi + LAN / 4G
- Weight: 21.5 kg
- Dimensions (W×H×D): 505.9x434.9x154.8 mm
- Topology: Non-Isolated
- Night power consumption: <10
- Ingress protection degree: IP65
- Installation type: Wall mounting.
For more details, we recommend that you view the manufacturer's technical data sheet (photo).
IMPORTANT NOTE:
10 other products in the same category:
DEYE Storage system 5.12kWh inverter 6kW...