New Huawei MERC-600W-PA0 Power Optimizer 600W 10-80V MAX720W 16A
Huawei MERC-600W-PA0 Power Optimizer 600W 10-80V MAX720W 16A
Fulfillment within 8-16 working days from the European Logistics warehouse
The HUAWEI Smart PV Optimizer is a power optimization device for photovoltaic systems, with a maximum input power of 720W and a maximum efficiency of 99.5%, compatible with Huawei inverters.
Reference
KR6861736
In Stock
Visitatore
HUAWEI Smart PV Optimizer is a power optimization device for photovoltaic systems, with a maximum input power of 720W and a maximum efficiency of 99.5%, compatible with Huawei inverters.
Technical Specifications (SEE IMAGES)
This new model in the MERC series features an increased input current rating (16 A) and allows for the creation of longer strings...up to 35 modules per string (depending on the inverter model paired with them).
Monitoring is, of course, available through the Huawei FusionSolar portal and app.
Product benefits:
• Long strings possible thanks to comprehensive optimization
• Monitoring possible via the Huawei app
Product specifications:
• Maximum DC power: 600 Wp
• Maximum Isc current: 16.0 A
• Voltage range: 10 to 80 V
• Communication: MBus / Powerline
• Connector: Stäubli MC4
• Connection cable length: 0.1 m (module), 2.22 m (output)
• Protection class: IP 68
• Dimensions: 145 x 74 x 27 mm (H x W x D)