Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW 9000Wp High Current Three-phase Hybrid Inverter
Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW High Current Three-phase Hybrid Inverter of the Smart Energy Controller series with 2 MPPT, PV power 9000Wp, max power 6.6kVA, max efficiency 98.6%, for residential photovoltaic systems connected to the network, it is already set up for the simultaneous or future insertion of lithium batteries for storage, compliant with the CEI 0-21 standard.
Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW High Current Three-phase Hybrid Inverter
Hybrid inverter for three-phase storage 6kW SUN2000-6KTL-M1 with battery input, radio command receiver interface and electric arc recognition with IA AFCI support. Can be combined with Huawei SUN2000-450W-P power optimizer. Communication via Smart Dongle-WLAN-FE (integrated). Small, light and with an elegant design. This inverter will greatly enhance the efficiency of your home and maximize energy self-consumption.
Active security Powered by AI | Protected from PV electric arcs
Battery ready Plug & Play installation
Higher yield Up to 30% more energy thanks to optimizers
Flexible communication Support for WLAN, Fast Ethernet, and 4G
Technical data:
- Maximum efficiency: 98.6%;
- European Weighted Efficiency: 97.7%
PV string input data
- Max recommended input power: 9000 Wp;
- Max input voltage: 1100V;
- Operating voltage range: 140 ~ 980V;
- Starting voltage: 200V;
- Rated input voltage: 600V;
- Max input current for MPPT: 13.5 A;
- Max short circuit current for MPPT: 19.5 A;
- Number of MPPTs: 2;
- Max number of strings for MPPT: 1.
DC Battery input data
- Compatible Battery: HUAWEI Smart ESS LUNA2000 5kWh – 30kWh;
- Operating voltage range: 600V ~ 980V;
- Maximum operating current: 16A;
- Maximum charging power: 10,000 W;
- Maximum discharge power: 6,600 W.
Output data (On-Grid)
- Connection to the electrical network: Three-phase;
- Rated Output Power: 6,000 W;
- Maximum apparent power: 6,600 VA;
- Rated output voltage: 220 Vac / 380 Vac, 230 Vac / 400 Vac, 3W / N+PE;
- Freq. nominal AC mains: 50Hz / 60Hz;
- Maximum output current: 10.1 A;
- Adjustable power factor: 0.8 leading ... 0.8 lagging;
- Total max harmonic distortion: ≤ 3 %.
Output data (Backup power via Backup Box-B1)
- Maximum apparent power: 3,300 VA;
- Rated output voltage: 220V / 230V;
- Maximum output current: 15A;
- Power factor: 0.8 capac ... 0.8 induct.
General data
- Temperature range Operating: -25 ~ +60°C;
- Operating relative humidity: 0 %RH~100 %RH;
- Operating altitude: 0 ~ 4,000m (Derating above 2000m);
- Cooling: Natural convection;
- Display: LED indicators; Built-in WLAN + FusionSolar App;
- Weight (with mounting bracket): 17 kg;
- Dimensions (with mounting bracket): 525x470x146.5 mm;
- Degree of protection: IP65;
- Consumption during the night: < 5.5 W;