Ultimatron LiFePO4 12V 300Ah UBL-12-300-PRO 12.8V Lithium Battery BMS Smart Bluetooth 3840Wh
Ultimatron LiFePO4 300Ah 12.8V 3.84kWh UBL-12-300-PRO Lithium Battery of latest generation with Smart BMS and Bluetooth, 522x218x240mm, 28.25kg.
Direct shipping from the Europe Warehouse, delivery in about 10-15 days throughout Europe.
Ultimatron LiFePO4 300Ah 12.8V UBL-12-300-PRO Smart BMS Lithium Battery
• The safest technology, with no risk of fire or explosion
• Long service life
• High stability even under extreme loads
• No memory effect, no need for full charge and discharge cycles
• High performance even under extreme conditions
• Deep and regular discharge and charge efficiency
• Small size and low weight
• Integrated battery management system (BMS)
Technical specifications:
- Model: UBL-12-300-PRO;
- Battery type: Lithium Iron Phosphate LiFePO4;
- Nominal voltage: 12.8V;
- Nominal capacity: 300 Ah;
- Capacity @ 60A: 300 min;
- Energy: 3840 Wh;
- Resistance: ≤15 mΩ @ 50% SOC;
- Self-discharge: <3% / month;
- Number of cycles: >6000 at 80% DoD;
- Recommended charging current: 90 A;
- Maximum charging current: 150 A;
- Recommended charging voltage: 14.6 V;
- Switch-off voltage of the charge: 14.6 V (2000 ms);
- Switch voltage back on: ≤13.8V;
- Equalizing voltage: >12.8V;
- Terminal type: M8;
- Discharge peak current: 600A (200-500ms);
- Discharge cut-off voltage: 10V (2000ms);
- Reconnection voltage: >11.2V;
- Short-circuit protection: 1000-2000A ± 400A (200-800μs);
- Maximum continuous discharge current: 200A;
- Dimensions: 522x240x221 mm;
- Weight: 28.25 kg;
- Warranty: 5 years.
Conditions for series and parallel connection
ATTENTION:
• Ultimatron batteries cannot be used as engine starter batteries.
• The BMS does not cut currents above 50A but the battery wears out above this value first.
IMPORTANT NOTE:
10 other products in the same category:
Eurteck LiFePO4 12.8V 100Ah Lithium...
Ultimatron LiFePO4 12V 200Ah ULM-12-200H...
Rolls S12-200LFP LiFePO4 12V 200Ah 2560Wh...
Victron 275A 12-24-48v Busbars Battery...
TopSolar LiFePO4 12.8V 100Ah Lithium...
Bluetti AC300 + B300K + 2 PV350...
Victron SmartShunt IP65 1000A 50mV...
BusBar Box 4xM8 Cable connection...
Bluetti B300K 2764.8Wh Expansion Battery...
Customers who bought this product also bought:
Victron Blue Smart 12/15 Charger 12V 15A...
3M 1500 Temflex vinyl insulating tape 15mm...